Zimowe rośliny na tarasie
Nawet zimą nasz taras może być ozdobiony zielonymi roślinami. Wystarczy zdecydować się na gatunki zimozielone, czyli drzewa i krzewy, którym przez cały rok rosną liście lub igły. Dzięki temu mogą one być dekoracją tarasu, nawet poza sezonem. Jakie gatunki warto wziąć pod uwagę?
Wśród roślin zimozielonych znajdziemy gatunki liściaste. Na uwagę zasługuje na przykład bukszpan wieczniezielony. Jest to krzew, który osiąga do 3 metrów wysokości. Bardzo dobrze znosi przycinanie, dlatego sprawdza się jako materiał na żywopłoty i mniejsze formy. Z bukszpanu można również formować efektowne roślinne rzeźby. Jako niewysoki żywopłot sprawdzi się także ognik szkarłatny, którego dodatkową zimową ozdobą są drobne owoce o intensywnej barwie. Innym gatunkiem, który dobrze znosi cięcie, jest trzmielina Fortune’a; należy ją jednak okrywać podczas silniejszych mrozów.
Bluszcze
Kolejną propozycją jest bluszcz pospolity, czyli zimozielone pnącze, którego pędy mogą mieć nawet 30 metrów długości. Ta roślina jest odpowiednia do obsadzenia ścian i parkanów – tworzy zieloną ścianę. Do zimozielonych roślin okrywowych, które szczelnie pokryją glebę, należy irga Dammera. Na jesień krzew ten pokrywa się czerwonymi owocami.
Krzewinki
Pod drzewami dobrze czuje się barwinek pospolity, czyli niski, rosnący blisko ziemi krzew. Kwitnie na fioletowo-niebiesko w okresie wiosenno-letnim, jednak jego skórzaste liście pozostają zielone także zimą. Do sadzenia pod drzewami nadaje się też mahonia pospolita. Roślina kwitnie wiosną, latem pokrywa się owocami, a jesienią jej liście z ciemnozielonych robią się czerwonobrunatne. W zacienionym miejscu dobrze czuje się również drobna krzewinka – runianka japońska.
Różanecznik i ligustr
Dość dobrze znoszą mróz liście niektórych odmian różanecznika, znanego także jako rododendron. Na wiosnę krzew ten obficie obrasta kwiatami. Na niskie temperatury odporny jest również ligustr pospolity – krzew, który może mieć nawet od 3 do 5 metrów wysokości. Nadaje się do przycinania, dlatego sprawdza się jako żywopłot. Zimę dobrze znosi również osmantus Burkwooda, który wiosną kwitnie pięknymi, pachnącymi kwiatami.
Rośliny iglaste
Drzewa iglaste, z wyjątkiem modrzewia, który gubi igły, nie tracą swojej szaty zimą i zachowują zielony kolor przez cały rok. Niektóre odmiany karłowe i płożące możemy zasadzić w donicach i ustawić na tarasie. Należą do nich między innymi sosna czarna, sosna wejmutka, sosna bośniacka, kosodrzewina, świerk biały, jałowiec płożący, żywotnik zachodni oraz cyprysik groszkowy.