Deski kompozytowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

01 kwietnia 2016

Każdego dnia potencjalni nabywcy odwiedzają salony sprzedaży w poszukiwaniu idealnych nawierzchni i rozwiązań dla tarasów i balkonów. Na tak duże zainteresowanie odpowiedziało wiele firm, które w swojej ofercie kuszą szerokim asortymentem i przede wszystkim atrakcyjnymi cenami. Czy w parze z nimi idzie wysoka jakość? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie systemów kompozytowych i jak nie wpaść w pułapkę pozornie zbyt niskich kosztów.

Deski kompozytowe uzyskiwane są z połączenia wysokogatunkowego drewna i tworzywa sztucznego. Przy zakupie warto dowiedzieć się, z jakiego gatunku surowców został wyprodukowany. Deski różnią się bowiem nie tylko zawartością włókien drzewnych, ale także rodzajem zastosowanego polimeru. Wiedza na temat składu wybieranych desek ma ogromne znaczenie - to właśnie wysoka jakość komponentów jest gwarancją wytrzymałości i odporności produktu na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Dodatki ulepszające i baza w deskach kompozytowych

Na rynku znajduje się również wiele produktów, w których skład wchodzą dodatki ulepszające. To właśnie ulepszacze sprawiają, że kompozyty zyskują nowe właściwości. Produkty stają się odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV, które może powodować blaknięcie koloru w przypadku zwykłych desek drewnianych. Duże znaczenie ma też zastosowanie odpowiedniej bazy dla desek kompozytowych. Najchętniej stosowaną w Europie jest ta z PVC (polichlorku winylu), która, w przeciwieństwie do PP i HDPE (polipropylenu i polietylenu o podwyższonej gęstości), odznacza się niepalnością, niską ścieralnością i wytrzymałością zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury.

Rodzaje wykończenia desek kompozytowych

Istotny jest także sposób wykończenia powierzchni desek. Najbardziej popularnymi rozwiązaniami są szczotkowanie i szlifowanie. Ten pierwszy rodzaj jest szczególnie polecany do desek tarasowych, ponieważ znacznie lepiej przygotowuje materiał do wieloletniego użytkowania, nadaje mu cechy antypoślizgowe i niepowtarzalny wygląd. Z kolei szlifowanie dobrze sprawdzi się w przypadku ogrodzeń i elewacji.

Pamiętaj o gwarancji!

Zawsze należy pytać sprzedawcę o gwarancję. Zazwyczaj obejmuje ona gnicie, butwienie oraz zniszczenia spowodowane przez owady. Produkty z wyższej półki, pod warunkiem poprawnego użytkowania, obejmuje dłuższa gwarancja, nawet do 25 lat, standardowe - do 10. Na niektóre z nich dodatkowo obowiązuje gwarancja na uszkodzenia mechaniczne. Warto zwrócić też uwagę na atesty i certyfikaty wydane przez akredytowane laboratoria. Ich brak może sugerować, że nie zostały spełnione podstawowe normy bezpieczeństwa i jakości.

Niektóre sklepy oferują sprzedaż desek kompozytowych, których kraj pochodzenia nie jest znany. Choć są tańsze, ich trwałość pozostawia wiele do życzenia. Warto wybrać firmy stawiające wyłącznie na produkcję krajową, dzięki czemu można mieć pewność, że dbają o nią na każdym etapie realizacji, oferując przy tym najbardziej korzystną relację ceny do jakości.

--

Znajdź najbliższego dystrybutora desek kompozytowych ProDeck: wybierz dystrybutora >>
Sprawdź tarasy kompozytowe ProDeck Premium: zobacz więcej >>

Deski kompozytowe ProDeck

szczegółowe informacje techniczne

Czytaj więcej
Zgadzam się

Oświadczam, że zapoznałam/-em się z zapisami
polityki prywatności serwisu internetowego www.prodeck.pl 
oraz zapisami zgody na wykorzystanie plików cookies 
rozumiem je oraz świadomie wyrażam zgodę
na zastosowanie ich postanowień względem mojej osoby.