Zalety tarasu wolnostojącego
Jedną z najpopularniejszych form aranżacji przydomowej przestrzeni zielonej jest tak zwany taras wolnostojący. Czym on jest? To konstrukcja usytuowana w ogrodzie, zaprojektowana tak, by zapewnić domownikom relaks na świeżym powietrzu – odpoczynek z książką przy kawie, czy też popołudniowego/wieczornego grilla. W odróżnieniu od klasycznego tarasu, który jest dobudowany do zewnętrznej elewacji domu, taras wolnostojący jest nieco oddalony od strefy mieszkalnej. O czym warto pamiętać projektując taras wolnostojący? Kilka kluczowych kwestii poruszymy w naszym artykule.
Najważniejszym czynnikiem jest optymalny dobór lokalizacji naszego przyszłego tarasu. Warto dokładnie rozważyć swój wybór, tak by naszą strefę relaksu ulokować w miejscu, gdzie będzie odpowiednio komponować się z przydomową zielenią oraz z architekturą ogrodu.
Metraż tarasu wolnostojącego
Planując budowę tarasu wolnostojącego należy wziąć pod uwagę dwa kluczowe kryteria: rozmiar oraz układ przestrzenny ogrodu. Struktura tarasu nie powinna być monumentalna, tak by nie przytłoczyć swoją konstrukcją przytulnej i kameralnej przestrzeni ogrodu. Nie powinna być także za mała – by umożliwić domownikom swobodne poruszanie się i spędzanie czasu, w mniej lub bardziej aktywny sposób.
Materiał
Z jakich materiałów warto zbudować nasz wymarzony taras? W tym aspekcie kluczowa jest ich trwałość, która nada naszej konstrukcji stabilności i wytrzymałości na lata. Rekomendujemy zastosowanie desek kompozytowych – to jedne z najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Trwałość kompozytu i elegancki wygląd szlachetnego drewna to wybór optymalny na każdy taras. Unikalne właściwości desek sprawiają, że taras jest wytrzymały na trudne warunki atmosferyczne, oraz łatwy w codziennej pielęgnacji. Co więcej – decydując się na zakup systemu kompozytowego znacząco ułatwiamy sobie życie, gdyż nie będzie konieczne częste malowanie oraz impregnowanie tarasu.