Wybieramy markizę na taras

29 maja 2018

Co zrobić w przypadku, gdy mamy niewielki balkon lub taras, a zależy nam na jego stylowym udekorowaniu? Wówczas należy rozważyć montaż markizy - takie rozwiązanie z całą pewnością ma wiele zalet. Po pierwsze - można ją łatwo dostosować do warunków atmosferycznych: w zależności od pogody, może być złożona lub rozłożona. Ochroni nas przed słońcem w upalne dni, jak również umożliwi spotkanie ze znajomymi na tarasie, mimo deszczu. Jak maksymalnie wykorzystać jej atuty? Wystarczy zapoznać się z naszym tekstem.

Przede wszystkim, należy zastanowić się, jak dużą markizę chcielibyśmy zamontować na naszym tarasie. Jeśli wolimy przebywać cieniu, a część domowników uwielbia korzystać z uroków upalnej pogody, to warto rozważyć kompromis - i tak wybrać rozmiar, by jedynie część przestrzeni pozostała zasłonięta. Ale to nie jest jedyny czynnik, który należy rozważyć - pamiętajmy również o roślinach, które na co dzień są w naszej przydomowej przestrzeni. Zanim weźmiemy się za przymiarki rozmiaru markizy, sprawdźmy, czy nasze kwiaty są cieniolubne czy światłolubne. Część z nich może bowiem wymagać długotrwałego dostępu do światła, a inne w takich warunkach zmarnieją. Na rynku dostępne są markizy o szerokości od jednego do siedmiu metrów. Inne parametry, jak wysokość oraz długość, możemy dostosować samodzielnie.

Aspekt wizualny

Markiza, by dobrze komponowała się z przestrzenią tarasu/balkonu, powinna być optymalnie dobrana pod względem kolorystyki i wystroju naszej przestrzeni przydomowej, oraz stylu architektonicznego budynku, w którym mieszkamy. Istotna jest również kwestia materiału, z którego nasza markiza jest wykonana - należy zwrócić uwagę na to, czy jest on wystarczająco szczelny i nieprzemakalny.

Zobacz: zadaszenie tarasu

Sposób rozwijania markizy

Na rynku są obecnie dostępne markizy z 3 możliwymi systemami rozwijania i zwijania: za pomocą ręcznej taśmy, korby albo przy użyciu pilota. Markiza sterowana pilotem może dodatkowo być wyposażona w detektor zmiany pogody. To bardzo wygodna opcja - nie musimy się już martwić, że nie zamknęliśmy markizy podczas wychodzenia z domu, a chwilę później zaczął padać deszcz. Nasza markiza złoży się wówczas automatycznie, gdy tylko wychwyci pierwsze krople deszczu.

--

Znajdź najbliższego dystrybutora desek kompozytowych ProDeck: wybierz dystrybutora >>
Sprawdź tarasy kompozytowe ProDeck Premium: zobacz więcej >>
Zgadzam się

Oświadczam, że zapoznałam/-em się z zapisami
polityki prywatności serwisu internetowego www.prodeck.pl 
oraz zapisami zgody na wykorzystanie plików cookies 
rozumiem je oraz świadomie wyrażam zgodę
na zastosowanie ich postanowień względem mojej osoby.