Rośliny na tarasie – o czym pamiętać?

30 maja 2016

Jak zaaranżować taras pod kątem doboru roślin? Powinniśmy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach – przecież zależy nam na tym, żeby nasze kwiaty jak najdłużej cieszyły oko. Dlatego warto zastanowić się nie tylko nad umiejscowieniem roślin na tarasie, ale również nad ich właściwą pielęgnacją.

 Nietrafiony wybór rośliny może zakończyć się niefortunnie. Niektóre rośliny wolą cień. Takie odmiany zwiędną, kiedy będą narażone na zbyt dużą ilość światła. I odwrotnie  światłolubne kwiaty potrzebują być przez długi czas na słońcu. Pamiętajmy, żeby uwzględnić te różnice podczas rozmieszczania doniczek. Warto także pomyśleć o tym, kiedy przygotowujemy zadaszenie tarasu albo wybieramy markizę.

Pielęgnacja roślin na tarasie

Zawsze zapytajmy w kwiaciarni albo sklepie ogrodniczym, jaki rodzaj roślin zakupiliśmy i jak powinniśmy go pielęgnować. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że dobór odpowiedniej ziemi jest naprawdę ważny. Podłoże roślin powinno mieć odpowiednie pH. Większość roślin tarasowych potrzebuje gleby obojętnej, rośliny iglaste lekko kwaśnej o pH 5,5-6, a różaneczniki potrzebują gleby kwaśnej o pH 4,5-5,5.

Odpowiednie nawodnienie

 Bardzo ważne jest również nawadnianie roślin na tarasie z odpowiednią częstotliwością oraz o określonej porze. Najlepiej, jeśli będziemy je podlewać wcześnie rano lub wieczorem, a nie w samo południe, kiedy słońce najmocniej grzeje. Ostatnio lata bywają bardzo suche i gorące, a temperatury znacznie przekraczają dotychczasowe normy. Nic nie zapowiada, żeby ta tendencja miała się zmienić, dlatego warto wybierać rośliny, które dobrze znoszą suszę. Ale to nie wszystko. Rośliny potrzebują też soli mineralnych. Powinniśmy je regularnie nawozić. Co warto wiedzieć na ten temat? Gatunki o dekoracyjnych liściach (np. bluszcz) wymagają specjalnego płynu z nawozem. Podobnie jest w przypadku roślin kwitnących (petunie, pelargonie).

Dobór pojemników

Zastanówmy się teraz nad wyborem donic. Wszyscy wiemy, jak duże mają znaczenie dla wyglądu tarasu  potrafią wzbogacić go o nowe kolory i wzory. Przede wszystkim muszą jednak pasować do wielkości, kształtu i barw kwiatów. Powinny być również dopasowane do stylu naszego domu i ogrodu. Na tarasie często decydujemy się na duże pojemniki na rośliny, takie jak skrzynie. Chociaż są ciężkie i trudne do przesuwania, to wyglądają bardzo efektownie. Wybór materiałów jest szeroki i obejmuje chociażby kamień, wiklinę, metal czy tworzywa sztuczne. Poza tym naczynia należy dopasować do kwiatów również pod względem wielkości i ciężaru. Przykładowo ceramika doskonale sprawdza się w przypadku roślin o większych rozmiarach, podczas gdy mniejsze kwiaty dobrze się prezentują w fantazyjnych doniczkach z dobrej jakości plastiku.

--

Znajdź najbliższego dystrybutora desek kompozytowych ProDeck: wybierz dystrybutora >>
Sprawdź tarasy kompozytowe ProDeck Premium: zobacz więcej >>

Deski kompozytowe ProDeck

szczegółowe informacje techniczne

Czytaj więcej
Zgadzam się

Oświadczam, że zapoznałam/-em się z zapisami
polityki prywatności serwisu internetowego www.prodeck.pl 
oraz zapisami zgody na wykorzystanie plików cookies 
rozumiem je oraz świadomie wyrażam zgodę
na zastosowanie ich postanowień względem mojej osoby.