Oświetlenie na taras - jakie wybrać?

22 stycznia 2019

Marzycie o tym, aby taras stał się miejscem, w którym wypoczywać będzie można nie tylko w dzień, ale również po zmroku? Rozwiązanie jest prostsze niż mogłoby się wydawać! Wystarczy tylko odpowiednie oświetlenie a nasz taras nabierze przytulnego, intymnego charakteru.

Wydawać by się mogło, że wybór odpowiednich lamp nie powinien sprawić żadnych problemów. Jednak po zapoznaniu się z ofertami producentów oświetlenia, możemy mieć niemały ból głowy przy jego wyborze. Dostępne są klasyczne kinkiety zewnętrzne i stojące lampy ogrodowe, jak również oświetlenia ledowe, dekoracyjne girlandy, lampy solarne, a nawet... podświetlane donice. Jak więc dokonać właściwego wyboru?

Czym kierować się podczas wyboru oświetlenia tarasu?

Względy estetyczne to tylko jedno z kryterium, którym powinniśmy kierować się podczas zakupu oświetlenia na taras. Wygląd lamp i to jak będą komponowały się z resztą wystroju z pewnością jest sprawą ważną, ale jednak nie najważniejszą. Ze względu na warunki panujące na zewnątrz w pierwszej kolejności należy pamiętać o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Dlatego też powinniśmy wybierać lampy dedykowane oświetleniu na zewnątrz, spośród których najlepiej sprawdzą się te, wykonane z aluminium, żeliwa lub stali. Podczas kupna, warto również sprawdzić ich zabezpieczenie przed korozją. Nie powinniśmy wybierać tanich, wykonanych z kiepskich materiałów modeli lamp - mogą one łatwo ulec zniszczeniu pod wpływem słońca i deszczu.

BHP oświetlenia na tarasie

Równie ważne są również względy bezpieczeństwa. Oświetlenie zewnętrzne powinno spełniać określone wymogi i parametry, m.in.: powinny one cechować się najwyższą klasą ochrony przeciwporażeniowej. Równie ważny jest dwucyfrowy współczynnik IP, dotyczący stopnia szczelności. Lampy tarasowe powinny mieć współczynnik co najmniej IP 44, poświadczający odporność lampy na różne czynniki zewnętrzne, takie jak: wilgoć, kurz czy pył.

Warto pamiętać, że przy wyborze oświetlenia na taras warto zachować umiar. Zbyt dużo lamp zamiast wprowadzania intymnej, przyjemnej aury, będzie drażnić. Dlatego warto zdecydować się na pojedyncze oświetlenie główne, jak kinkiety czy lampy wiszące, które przy akompaniamencie odpowiednich świecących dekoracji (jak girlandy, lampiony czy świece) sprawią, że będziesz chciał spędzić na tarasie każdą wolną chwilę.

--

Znajdź najbliższego dystrybutora desek kompozytowych ProDeck: wybierz dystrybutora >>
Sprawdź tarasy kompozytowe ProDeck Premium: zobacz więcej >>
Zgadzam się

Oświadczam, że zapoznałam/-em się z zapisami
polityki prywatności serwisu internetowego www.prodeck.pl 
oraz zapisami zgody na wykorzystanie plików cookies 
rozumiem je oraz świadomie wyrażam zgodę
na zastosowanie ich postanowień względem mojej osoby.