Na czym polega sezonowanie desek kompozytowych?

05 czerwca 2017

Drewno ma bardzo wiele zastosowań, ale w każdej sytuacji powinno spełniać jedną istotną cechę, to znaczy być odpowiednio przesuszone. W tym celu drewno jest poddawane tak zwanemu sezonowaniu, co w ogromnym uproszczeniu oznacza, że jest składowane w odpowiednich warunkach (wskazana temperatura, wilgotność, wentylacja, brak bezpośredniego dostępu dla promieni słonecznych itp.) przez dłuższy czas. Dopiero po upływie tego czasu możne je wykorzystać, na przykład jako opał, lub – po dalszym suszeniu – jako materiał konstrukcyjny czy pokrycie podłóg.

Deski kompozytowe nie są w całości wykonane z drewna, jednak także one powinny być sezonowane. Działanie to przebiega w tym przypadku w inny sposób, niż sezonowanie drewna, inne są również jego efekty. W jakim celu sezonujemy deski kompozytowe?

Dlaczego sezonujemy deski kompozytowe?

Na początek warto przypomnieć, z jakich materiałów powstają deski kompozytowe. Kompozyt oznacza tworzywo o niejednorodnej strukturze, złożone z co najmniej dwóch składników, które mają inne cechy. W ten sposób możliwe jest stworzenie materiału o wyjątkowych właściwościach. Deski kompozytowe to połączenie mieszanki drewna, na przykład wiór, trocin i części włókien, z tworzywem sztucznym. W efekcie powstaje materiał o naturalnym wyglądzie drewna, które ma również właściwości wytrzymałego tworzywa sztucznego.

Osnowa z drewna nadaje deskom elegancki wygląd, jednak w późniejszym czasie ma wpływ na odcień, który przybiera materiał. Proces sezonowania desek kompozytowych służy stabilizacji drewna, które znajduje się w kompozycie. Czynnikami, które mają duży wpływ na przebieg sezonowania, są warunki atmosferyczne, a szczególnie ilość opadów oraz ekspozycja na promienie słoneczne.

Przebieg sezonowania desek kompozytowych

Proces sezonowania desek kompozytowych może trwać od 1 do 4 miesięcy. W czasie pierwszego etapu, który trwa przez około 2 tygodnie, odsłonięte podczas szczotkowania profili włókna drewniane przybierają charakterystyczny żółty kolor. Barwa ulega stabilizacji przez okres około jednego miesiąca, tempo procesu jest uzależnione od warunków atmosferycznych. Deski kompozytowe w tej fazie najczęściej mają inny odcień niż ten pożądany. Żółty kolor drewna znika po pewnym czasie, kiedy odsłonięte w kompozycie drewno wietrzeje – deski zmieniają swoją barwę na szarą.

Deska kompozytowa po sezonowaniu

W czasie sezonowania deski ciemnieją, a po zakończeniu sezonowania, odzyskują odcień, który jest zbliżony do początkowego. Różnica w odcieniach wynosi zwykle około pół do jednego tonu. Po sezonowaniu deski kompozytowe są odrobinę jaśniejsze. Trzeba też pamiętać, że zamontowane na tarasie deski, na skutek naturalnych procesów, pokrywają się patyną i zyskują jaśniejszy odcień – zmiana może obejmować od pół do dwóch tonów na rok.

--

Znajdź najbliższego dystrybutora desek kompozytowych ProDeck: wybierz dystrybutora >>
Sprawdź tarasy kompozytowe ProDeck Premium: zobacz więcej >>

Deski kompozytowe ProDeck

szczegółowe informacje techniczne

Czytaj więcej
Zgadzam się

Oświadczam, że zapoznałam/-em się z zapisami
polityki prywatności serwisu internetowego www.prodeck.pl 
oraz zapisami zgody na wykorzystanie plików cookies 
rozumiem je oraz świadomie wyrażam zgodę
na zastosowanie ich postanowień względem mojej osoby.