Markiza na taras – jak wybrać?

30 maja 2016

W przypadku niewielkiego balkonu lub tarasu markiza może okazać się najlepszym rozwiązaniem. W zależności od potrzeb, może być rozłożona lub złożona. Markiza na tarasie ma wiele zalet. Dzięki niej możemy ochronić się przed uciążliwym światłem słonecznym, o czym marzymy podczas długich, gorących letnich dni. Markiza chroni nas również przed deszczem - po jej zamontowaniu opady nie zakłócą już spotkania z przyjaciółmi albo lektury ulubionej książki na tarasie. Aby maksymalnie wykorzystać atuty markizy, warto zastanowić się nad kilkoma czynnikami.

 Na samym początku zastanówmy się nad właściwym rozmiarem. W końcu niektórzy domownicy mogą preferować kontakt ze słońcem, a pozostali bywają cieniolubni. W takiej sytuacji warto zdecydować się na kompromis i osłonić jedynie część tarasu. Na decyzję o doborze markizy na taras może mieć wpływ także to, jakie rośliny mamy na tarasie i które z nich potrzebują ochrony przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Część z nich może wymagać długotrwałego dostępu do światła, a inne w takich warunkach zmarnieją. Na rynku dostępne są markizy o szerokości od jednego do siedmiu metrów. Inne parametry, jak wysokość oraz długość, można dostosować samodzielnie.

Długie letnie wieczory na tarasie

Wielu z nas uwielbia wieczorami oczekiwać na tarasie na zachód słońca. Gdy światło słoneczne zbyt mocno razi w oczy, niektóre markizy można tak ustawić, żeby się osłonić przed promieniami. Jeśli nam zależy na takim rozwiązaniu, zdecydujmy się na model wyposażony w regulowany kąt nachylenia.

Dla wygodnych

Zależnie od preferencji, można wybrać jedną z 3 metod zwijania i rozkładania markizy: za pomocą ręcznej taśmy, korby albo przy użyciu pilota. Ta ostatnia opcja może być także wzbogacona o urządzenie kontrolujące zmiany pogody. Przebywając poza domem już nigdy nie będziemy musieli się martwić, czy zamknęliśmy markizę, ponieważ kiedy zacznie padać, zostanie ona automatycznie złożona. Warto także zastanowić się nad jej ochroną. Dostępne są modele z kasetą, która pozwala na schowanie wszystkich elementów (poszycia, ramion, rury). Półkaseta zabezpiecza jedynie część markizy.

Estetyka oraz jakość

 Markiza powinna również dobrze wyglądać, czyż nie? Pamiętajmy o jej dopasowaniu zarówno do aranżacji ogrodu i tarasu, jak również do stylu budynku. Osobną kwestią jest trwałość materiału, z jakiego została wykonana. Powinien on być przede wszystkim szczelny i nieprzemakalny. Dlatego warto sprawdzić, czy materiał został zaimpregnowany, ponieważ w przeciwnym wypadku po ulewie możemy mieć nie tylko zupełnie przemoczoną markizę, ale i zalany taras. 

--

Znajdź najbliższego dystrybutora desek kompozytowych ProDeck: wybierz dystrybutora >>
Sprawdź tarasy kompozytowe ProDeck Premium: zobacz więcej >>

Deski kompozytowe ProDeck

szczegółowe informacje techniczne

Czytaj więcej
Zgadzam się

Oświadczam, że zapoznałam/-em się z zapisami
polityki prywatności serwisu internetowego www.prodeck.pl 
oraz zapisami zgody na wykorzystanie plików cookies 
rozumiem je oraz świadomie wyrażam zgodę
na zastosowanie ich postanowień względem mojej osoby.