Jak urządzić ogród na tarasie?

27 czerwca 2016

Piękny taras pełen kolorowych kwiatów to marzenie wielu z nas. Nie ma nic lepszego niż relaks po ciężkim dniu pracy w tak przyjemnym miejscu.  Ogród na tarasie to jednak nie tylko kwiaty, to także możliwość samodzielnej uprawy ziół czy warzyw. Urządzając własny ogród na tarasie należy jednak zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii.

W trakcie wybierania roślin, które chcemy umieścić na naszym tarasie, musimy się upewnić, czy lubią one słońce, czy raczej preferują cień. Niektóre rośliny mogą się bowiem marnować w cieniu, podczas gdy inne uschną lub zmienią swój kształt w wyniku zbyt silnego słońca.

Donice

Bardzo ważne są również donice i skrzynie, w których będziemy umieszczać wybrane przez nas rośliny. Warto dopasować je zarówno do aranżacji naszego tarasu, jak i do ogólnego stylu, w którym zbudowany został dom. Choć coraz popularniejsze stają się ceramiczne naczynia, które doskonale sprawdzają się w przypadku dużych i wysokich roślin, wiele osób wciąż decyduje się na tańsze i wygodniejsze w użytkowaniu plastikowe doniczki. Ze względu na niskie walory estetyczne tego rozwiązania, doniczki te są jednak najczęściej umieszczane w ładnych osłonkach, wykonanych z kamienia, metalu, drewna lub ceramiki.

Warto pamiętać o odpowiednim podłożu

Coraz częściej stosuje się również konstrukcje plecione z wikliny, stare kadzie, różnego rodzaju skrzynki i puszki, a nawet wydrążone kawałki pni. Dzięki tym rozwiązaniom w łatwy sposób można dopasować pojemnik do nawet najbardziej wymagającego wystroju tarasu. Niezwykle istotną kwestią w wyborze doniczek jest również to, by były one na tyle duże, aby z łatwością mogły zmieścić co najmniej dwa razy więcej ziemi, niż zajmuje bryła korzeniowa danej rośliny. Dodatkowo, chcąc aby nasz mały ogród na tarasie rósł zdrowy i piękny, konieczne jest stosowanie odpowiedniego, bogatego w liczne składniki odżywcze podłoża. Gotowe doniczki, w zależności od ich rodzaju, można powiesić na balustradzie, ułożyć na półkach lub po prostu ustawić na podłodze. 

--

Znajdź najbliższego dystrybutora desek kompozytowych ProDeck: wybierz dystrybutora >>
Sprawdź tarasy kompozytowe ProDeck Premium: zobacz więcej >>

Deski kompozytowe ProDeck

szczegółowe informacje techniczne

Czytaj więcej
Zgadzam się

Oświadczam, że zapoznałam/-em się z zapisami
polityki prywatności serwisu internetowego www.prodeck.pl 
oraz zapisami zgody na wykorzystanie plików cookies 
rozumiem je oraz świadomie wyrażam zgodę
na zastosowanie ich postanowień względem mojej osoby.