Gładkie czy ryflowane – jakie deski wybrać na taras?

26 czerwca 2018

Jedną z kluczowych decyzji do podjęcia podczas planowania aranżacji tarasu, jest ta dotycząca wyboru wykończenia podłogi. Na balkon lub przydomowy taras sprawdzą się naturalne panele drewniane, jak również systemy kompozytowe

Jaki rodzaj deski wybrać?

Na rynku dostępne są 2 podstawowe rodzaje desek - gładkie oraz ryflowane. Wbrew pozorom, nie jest to tylko różnica stricte wizualna. Co je od siebie różni? Czym charakteryzują się deski o gładkiej powierzchni? Czy może warto jednak wybrać deski ryflowane? W naszym tekście podpowiadamy, czym kierować się podczas podejmowania decyzji o zakupie.

Deski ryflowane to te, które na swojej powierzchni mają żłobienia/wgłębienia. Zwykle sięgają one od 3 do 5 milimetrów i mogą być różnorako rozmieszczone na całej powierzchni - równolegle, z mniejszym lub większym zagęszczeniem. Taka charakterystyka produktu ma swoje zalety, jak również wady. 

Plusem posiadania desek ryflowanych na tarasie jest niewątpliwie dodatkowa ochrona antypoślizgowa. Rowki w panelach kompozytowych umożliwiają swobodne spływanie wody po strukturze materiału, bez ryzyka osadzenia się wody na całej powierzchni deski. Co w przypadku, gdy jesteśmy posiadaczami np. niewielkiego basenu tarasowego - praktycznie eliminuje zagrożenie powstawania kałuż i powierzchni śliskich. 

Utrudnieniem może być proces czyszczenia i konserwacji - wgłębienia w strukturze deski gromadzą większą ilość brudu, co utrudnia dokładne mycie całej powierzchni deski. Naturalne deski, które są gładkie możemy znacznie szybciej i wygodniej wyczyścić. Nakładanie impregnatu lub farby również będzie trwało szybciej niż w przypadku ryflowanych. Co więcej - gładkie panele wykazują znacznie większą odporność na uszkodzenia mechaniczne. 

Jakie rozwiązanie zatem wybrać? Ciężko wskazać jednoznacznie faworyta do zakupu - oba dostępne rodzaje wykończeń tarasowych mają swoje plusy. Przy podejmowaniu decyzji warto przede wszystkim rozważyć aspekt wizualny, jak również kwestię potencjalnego kontaktu desek z wodą. W zależności od wizji posiadacza tarasu, preferujemy dostosować deski do swoich potrzeb. Gładkie czy ryflowane - będą idealnie komponować się z przydomową przestrzenią.

Zobacz więcej: Abc kompozytów

--

Znajdź najbliższego dystrybutora desek kompozytowych ProDeck: wybierz dystrybutora >>
Sprawdź tarasy kompozytowe ProDeck Premium: zobacz więcej >>
Zgadzam się

Oświadczam, że zapoznałam/-em się z zapisami
polityki prywatności serwisu internetowego www.prodeck.pl 
oraz zapisami zgody na wykorzystanie plików cookies 
rozumiem je oraz świadomie wyrażam zgodę
na zastosowanie ich postanowień względem mojej osoby.