Kto z desek kompozytowych na taras zbudował Adriatyk?

13 marca 2019

Dla desek kompozytowych na taras, architekci i inwestorzy potrafią obecnie znaleźć całkiem nowe zastosowania. Zbudować z nich można na przykład… Adriatyk. Taką nazwę nosi strefa wypoczynku w rewitalizowanym od ponad 2 lat parku Lisieniec w Częstochowie. Adriatyk w Częstochowie pojawił się nieprzypadkowo. W ramach inwestycji powstała piękna, sztuczna plaża oraz pomosty, które wykonano z desek kompozytowych ProDeck.

Adriatyk pod Jasną Górą

Częstochowa kojarzy się przede wszystkim z Jasną Górą. Miasto stara się jednak przyciągać turystów i zachęcać miejscowych do korzystania z innych jego atrakcji. Częstochowski Urząd Miasta podjął w 2017 roku decyzję o rewitalizacji Parku Lisiniec. Jej pierwszy etap obejmował budowę Strefy Wypoczynku „Adriatyk”, w pobliżu akwenu o tej samej nazwie. Jeden z najbardziej spektakularnych elementów tego projektu to nowa plaża. Piasek na nią Urząd Miasta w Częstochowie sprowadził prosto z… Łeby. Dokładnie w liczbie 500 wywrotek. Strefy Wypoczynku „Adriatyk” to jak widać projekt z rozmachem. To zaś niesie ze sobą konkretne wymagania.

Deski kompozytowe na taras i pomost

Do wygodnego korzystania ze wszystkich atutów nowopowstałej Strefy Wypoczynku „Adriatyk” konieczna okazała się budowa pomostów. Niezbędne okazały się ich 3 rodzaje:

 • pomosty wodne – wznoszone na palach drewnianych o grubości 200 mm;
 • tarasy kompozytowe i pomosty lądowe w części plażowej – wykonywane na legarach drewnianych 50x90 mm;
 • pomosty lądowe na półwyspie, wznoszone na podporach.
 • Obszar wokół akwenu Adriatyk, to jeden z najbardziej popularnych terenów wśród mieszkanek oraz mieszkańców Częstochowy. Oznaczało to konieczność przyjęcia założenia o ich intensywnym użytkowaniu przez cały rok oraz uwzględnienie oddziaływania warunków pogodowych na trwałość konstrukcji.

  Wykonawcy inwestycji, czyli WITOLD RUDECKI ARCHITEKTONIKA z Częstochowy, inwestorem zastępczym - Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy „PRIMEX” z Częstochowy oraz realizator zadania, czyli częstochowska Przemysłówka S.A. zdecydowali się do budowy tarasów i pomostów w Strefie Wypoczynkowej „Adriatyk” wybrać deski kompozytowe ProDeck. Jak pokazują zdjęcia z realizacji owej inwestycji, był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę.

  Efekt zgodny z oczekiwaniami

  Dzięki zastosowaniu desek kompozytowych ProDeck, tarasy oraz pomosty w Strefie Wypoczynkowej „Adriatyk”, w częstochowskim Parku Lisiniec, wyglądają elegancko i schludnie. Doskonale eksponują przy tym walory nadbałtyckiego piasku. Częstochowianki i Częstochowianie zyskali naprawdę interesujące miejsce do spacerowania oraz wypoczynku. Pora na kolejne miasta Polski, nieprawdaż?

  System kompozytowy EVO PRO

  Poznaj właściwości naszego systemu kompozytowego EVO PRO, który został użyty do budowy tarasów kompozytowych i pomostów, w ramach rewitalizacji Parku Lisiniec w Częstochowie.

  dowiedz się więcej >>
  Zgadzam się

  Oświadczam, że zapoznałam/-em się z zapisami
  polityki prywatności serwisu internetowego www.prodeck.pl 
  oraz zapisami zgody na wykorzystanie plików cookies 
  rozumiem je oraz świadomie wyrażam zgodę
  na zastosowanie ich postanowień względem mojej osoby.