Oczko wodne na tarasie: must-have czy zbędny dodatek?
Aranżacja przydomowej przestrzeni zielonej nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do fantazyjnych kwiatów, mini rzeźb czy altanek. W Polsce coraz większą popularność zdobywają oczka wodne, które z powodzeniem można zamontować nawet na pozornie małej powierzchni – jak chociażby balkonie.
Będzie to wymagać od nas trochę wysiłku, ale efekt końcowy będzie na pewno satysfakcjonujący! Woda ma bowiem właściwości uspokajające, a wpatrywanie się w jej taflę skutecznie koi nerwy. Jak zatem stworzyć swoje własne oczko wodne? Polecamy lekturę naszego wpisu, który powinien przybliżyć wszystkim ten temat.
Uwaga: zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, do konstrukcji naszego akwenu nie potrzebujemy żadnych pozwoleń, o ile powierzchnia obiektu nie przekroczy 30 metrów kwadratowych.
Z czego zrobić oczko wodne na tarasie?
Wystarczy praktycznie każde naczynie, pod warunkiem, że jest ono odpowiednio głębokie. Dla małego oczka, które planujemy urządzić na balkonie lub małym tarasie, z powodzeniem wystarczy głębokość 30-40 cm. Najbardziej okazale będą oczywiście prezentować się większe beczki, lub balie.
Gdy wybraliśmy już pojemnik/zbiornik, w którym wykonamy oczko, dalsze kroki stają się bardzo proste. Dno naczynia wykładamy kamieniami lub cegłami, które posłużą za podstawki pod doniczki z roślinami. Na nich układamy wybrane przez nas kwiaty, a do dekoracji pozostałej powierzchni możemy wykorzystać kolorowy żwirek.
Dekoracja
Jakie rośliny będą dobrze komponować się z oczkiem wodnym? Rekomendujemy pałkę wodną – która oprócz tego, że ładnie wygląda, to jeszcze pełni rolę naturalnego oczyszczacza wody. Z kolei moczarka kanadyjska doskonale napowietrza wodę. Piscja posokowata, znana również jako sałata wodna, świetnie sprawi się jako dekoracja, ze względu na liście pływające po tafli naszego oczka wodnego. Jeśli powierzchnia jest odpowiednio duża, to warto rozważyć zarybienie zbiornika np. welonkami.