Jak zabezpieczyć taras przed przeciekaniem?
Przeciekanie tarasu może być dużym problemem. Nadmiar wilgoci może zaszkodzić meblom tarasowym, oświetleniu i innym elementom wyposażenia, a także naruszyć konstrukcję i uszkodzić nawierzchnię. Szczególnie szkodliwe jest w sytuacji, gdy taras znajduje się nad innym pomieszczeniem, ponieważ wilgoć może być widoczna na ścianach i suficie.
Przeciekanie może być spowodowane przez nieprawidłowe wykonanie, zastosowanie niewłaściwych materiałów lub wynikać z długotrwałej eksploatacji lub działania szkodliwych czynników. Należy pamiętać, że każda konstrukcja stojąca na wolnym powietrzu powinna być możliwie dobrze przygotowana do przeciwstawienia się zjawiskom pogodowym. Na pewno nie warto szukać w tym miejscu oszczędności – lepsza jest jednorazowa inwestycja w solidny projekt, niż późniejszy remont, który może okazać się czasochłonny i bardzo kosztowny. Właściciele tarasów powinni również wziąć uwagę, że nawet prawidłowo wykonana konstrukcja, narażona na szkodliwe czynniki, może po pewnym czasie zostać uszkodzona. Z tego powodu ważna jest regularna kontrola stanu tarasu, która w porę pozwoli wykryć problemy.
Zabezpieczenie tarasu nad ogrzewanym pomieszczeniem
Płytki ceramiczne nie są niestety w tym przypadku skuteczną ochroną przed mrozem i opadami. Odpowiednie zabezpieczenie polega na ułożeniu kolejnych warstw. Na płycie konstrukcyjnej powinna znaleźć się emulsja gruntująca, następnie podkład spadkowy, warstwy przeciwwilgociową, termoizolacyjną i dociskową, a w dalszej kolejności hydroizolacja podpłytkowa i przystosowany do zewnętrznych warunków klej. Należy również zabezpieczyć fugi oraz szczelin narożnych i dylatacyjnych. W przypadku błędów wykonawczych, które nie należą przecież do rzadkości, po pewnym czasie może być konieczny kosztowny remont tarasu, czyli ściągnięcie wszystkich warstw i założenie ich od nowa.
Drewno i deski kompozytowe – zabezpieczenie przed wilgocią
Jak postępować w przypadku, gdy do budowy tarasu zostało wykorzystane drewno? Przede wszystkim na pokrycie tarasu należy wybrać gatunek, który wyróżnia się odpornością na czynniki zewnętrzne, a następnie odpowiednio go zaimpregnować, na przykład przez olejowanie. W ten sposób unikniemy zmian koloru drewna.
Alternatywą mogą być deski kompozytowe ProDeck, które nie wymagają konserwacji i są odporne na różne warunki atmosferyczne. W naszej ofercie dostępne są deski z gwarancją na skutki działania wilgoci: butwienia i gnicia. Pozwala to na uniknięcie dodatkowych kosztów, związanych z impregnacją i naprawą nawierzchni tarasu. Oczywiście pomimo tych właściwości, również deski kompozytowe powinny być układane na odpowiednio wyizolowanym podłożu. Trwałość każdego rodzaju nawierzchni jest znacznie wyższa, jeśli umieścimy je na prawidłowo wyizolowanej podbudowie.
Jak powinna być przygotowana izolacja pod deski kompozytowe? Warto zadbać o hydroizolację, która zabezpieczy nawierzchnię przed wilgocią, a tym samym przedłuży trwałość paneli. Hydroizolacja może mieć formą folii w płynie, papy podkładowej, powłoki bitumicznej lub specjalistycznej masy przeznaczonej do desek kompozytowych i drewna. Dzięki zabezpieczeniu przed wilgocią, taras zachowa ładny wygląd i funkcjonalność przez wiele lat.