Jak wybrać odpowiednie zadaszenie na taras? | Zadaszenie stałe i przenośne na taras
Nadmierne zacienienie tarasu może być problematyczne – należy zadbać o odpowiednie oświetlenie i wybrać rośliny, które będą czuły się optymalnie w takich warunkach. Zbyt dużo słońca to również potencjalny kłopot dla użytkowników – zbyt nasłoneczniony taras bardzo szybko się nagrzewa, a promienie mogą parzyć skórę i oślepiać. Uniemożliwia to komfortowe spędzanie czasu na świeżym powietrzu podczas ciepłych, słonecznych dni. Problemem mogą być również opady i silny wiatr, które nie tylko przeszkadzają użytkownikom, ale również stanowią zagrożenie dla mebli i innych elementów wyposażenia tarasowego. Są jednak sposoby na ograniczenie ilości promieni słonecznych oraz na ochronę przed wiatrem i opadami – są to różne rodzaje zadaszeń, które możemy zamontować na tarasie.
Najlepszym sposobem jest uwzględnienie stałego zadaszenia domu, już na etapie projektowania. Daszek, dopasowany do konstrukcji budynku, prezentuje się atrakcyjnie i tworzy spójną całość z bryłą konstrukcji mieszkalnej. To duża inwestycja pod względem kosztów, ale ich zaletą jest wytrzymałość.
Zadaszenie stałe
Interesująco wygląda zadaszenie wykonane ze szkła opartego na metalowej konstrukcji. Ramę można pomalować i dopasować do stylu budynku. Taki dach przepuszcza dużą ilość światła i sprawdzi się szczególnie, gdy na tarasie hodujemy rośliny. Możemy wybrać także szkło dymione lub białe, które ogranicza dostęp promieni słonecznych. Z kolei zadaszenie wykonane z drewna lepiej chroni przed słońcem, możemy je również dopasować do drewnianych elementów bryły budynku i w ten sposób stworzyć spójną wizualnie kompozycję.
Parasole i markizy
Nie wszyscy mają możliwość dobudowania stałej konstrukcji, która będzie chronić taras przed słońcem lub opadami. W takiej sytuacji dobrym pomysłem są różnego rodzaju przenośne zadaszenia. Są one bardzo efektowne, a ich dużą zaletą jest mobilność – można je dowolnie przesuwać lub zrezygnować z nich w razie potrzeby.
Najprostszym rozwiązaniem jest składany parasol. Zajmuje mało miejsca i z powodzeniem osłoni użytkowników przed słońcem lub deszczem. Wartą rozważenia propozycją jest namiot – nie jest on bardzo wytrzymały, ale sprawdzi się jako ochrona przeciwsłoneczna i przeciwdeszczowa, a po zamknięciu – także jako osłona przed wiatrem. Inną opcją jest specjalny żagiel. Podobnie jak parasol, chroni on tylko fragment tarasu i nie zda egzaminu podczas bardzo złej pogody, jednak jest bardziej wytrzymały, ma większą powierzchnię i stanowi oryginalny element wyposażenia tarasu.
Duże pole do manewru daje zamontowanie markizy. Mamy do wyboru: modele stałe oraz składane (także sterowane zdalnie), wykonane z różnych materiałów. Markiza osłoni domowników przed słońcem a także deszczem. Identycznie działa roleta rzymska – może ona służyć jako zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi, w przypadku deszczu jest nieefektywna i należy ją zwinąć.