Jak przygotować grill na tarasie? | Porady na temat grillowania na tarasie
Grillowanie na świeżym powietrzu – działce czy własnym tarasie to idealny sposób na wiosenny i letni relaks. Zwyczajny obiad czy przyjęcie rodzinne, grill idealnie wpasowuje się w praktycznie każdy koncept kulinarny. Posiłki przyrządzane tą techniką znajdują uznanie w wielu kuchniach świata – jak chociażby w Japonii, gdzie teppanyaki uchodzi za prawdziwą sztukę przyrządzania potraw. Grill ma także walory zdrowotne – odpowiednio przygotowane ryby, mięso i warzywa zyskują dodatkowych walorów, i są lepsze dla organizmu niż produkty smażone na głębokim tłuszczu.
W Polsce grillowanie cieszy się olbrzymią popularnością w sezonie wiosenno-letnim. Każdy sklep i market w tym okresie dysponuje szerokim asortymentem urządzeń – od prostych jednorazowych, przez gazowe, na dużych profesjonalnych do pełnej zabudowy. Jaki zatem grill na taras wybrać by cieszyć się smakowitym posiłkiem na łonie natury?
Tradycyjny grill węglowy
Przede wszystkim – tradycyjne grille są mobilne, co bardzo ułatwia sprawę podczas przyrządzania potraw. Możemy je ustawiać w dowolnym miejscu, np. blisko wejścia do domu (i naszej kuchni). Jest to ważne ze względów logistycznych i organizacyjnych – zwłaszcza przy przenoszeniu składników do posiłku. Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z grillowaniem, warto pomyśleć o zakupie jednorazowego urządzenia – jest ono stosunkowo tanie, łatwe w instalacji i świetnie sprawdzi się w każdych warunkach. Opisywane wyżej rodzaje grilla dostępne są w wersji węglowej. Ich zaletą jest także szerokość wyboru – każdy może znaleźć dla siebie model, który wpasuje się w estetykę tarasu, zarówno pod względem kolorystycznym jak i funkcjonalnym.
Jeśli do wykonania tarasu zostały wykorzystane panele drewniane, należy zachować szczególną ostrożność podczas grillowania. W zależności od rodzaju drewna wykorzystanego w produkcji desek mogą mieć one mniejszą odporność na wysokie temperatury, zaszkodzić im może również gorący tłuszcz kapiący prosto z grilla węglowego. Nie należy jednak obawiać się w przypadku, gdy na tarasie mamy zamontowany system kompozytowy – dzięki zawartości nowoczesnych dodatków jest on bardziej odporny na warunki zewnętrzne, zarysowania czy nawet skrajne temperatury.
Grill gazowy lub elektryczny
Istotną kwestią przy grillowaniu jest aspekt zdrowotny – potrawy by w pełni uwypuklić ich walory, potrzebują odpowiedniego czasu smażenia, zwłaszcza w przypadku grilla węglowego. Można jednak przygotować dania szybko i zdrowo – posiłkując się grillem elektrycznym, który nie wymaga żmudnego rozpalania, i jednocześnie niweluje problem dymu ze spalającego się węgla.
Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup grilla gazowego – zabudowanego, droższego cenowo, jednak łatwiejszego w codziennej eksploatacji. Co najważniejsze – smażone na nim potrawy będą zdrowsze od tych przyrządzonych na tradycyjnym grillu. Grill węglowy możemy również śmiało zastąpić wersją wmurowywaną lub paleniskiem kominkowym – zwłaszcza jeśli dysponujemy na tarasie altanką.