Czy na tarasie kompozytowym można stworzyć oczko wodne?
Latem uwielbiamy spędzać wolny czas nad wodą. Widok wody działa kojąco na nerwy, uspokaja i odpręża. Nie zawsze jednak możemy wyjechać nad jezioro czy morze, dlatego warto we własnym ogrodzie umieścić oczko wodne. Jest to mały zbiornik wodny – może być naturalny lub sztuczny. W ogrodach pełni przede wszystkim funkcję ozdobną. Oczko wodne możemy zbudować bez zezwolenia, o ile planowany zbiornik będzie miał powierzchnię nieprzekraczającą 30 metrów kwadratowych. Zgodnie z prawem budowlanym, do zbudowania większego oczka wymagane jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia.
Choć budowa oczka wodnego zwykle nie oznacza dużych formalności, jednak samo przeprowadzenie prac nie jest takie proste. Atrakcyjne oczko wodne to dość poważna inwestycja, która wymaga przede wszystkim dobrego projektu. Trzeba też pamiętać, że istniejący zbiornik wodny będzie bardzo trudno usunąć w przyszłości. Wszelkie zmiany w zagospodarowaniu ogrodu będzie trzeba przeprowadzać z uwzględnieniem zbiornika. Trzeba także pamiętać, że o taki zbiornik wodny trzeba potem właściwie dbać, co oznacza konieczność wykonywania dodatkowych prac ogrodowych.
Czy można więc zaplanować oczko wodne, które nie zajmie wiele miejsca, nie będzie wymagało zbyt dużego nakładu pracy, będzie łatwe w demontażu i mało kłopotliwe w utrzymaniu, a przy okazji ucieszy oczy? Oryginalnym pomysłem na zbiornik wodny jest umieszczenie go… na tarasie!
Oczko wodne na tarasie lub balkonie
W bardzo prosty sposób możemy stworzyć efektowne oczko wodne na tarasie, a nawet balkonie! Wymaga to pewnego wysiłku, jednak z pewnością nie jest on porównywalny z pracami, które musimy wykonać podczas budowy pełnowymiarowego oczka wodnego. Jego tarasowy zamiennik jest zdecydowanie tańszy oraz łatwiejszy w wykonaniu.
Do stworzenia oczka wodnego na tarasie kompozytowym potrzebne jest duże, szczelne naczynie, które nadaje się do długiego kontaktu z wodą, o głębokości co najmniej 30 centymetrów. Może to być beczka, balia, garnek, wiadro lub specjalnie przygotowany pojemnik. Oczko pełni funkcję ozdobną, dlatego takie naczynie powinno być estetyczne i – przede wszystkim – szczelne. Na dno naczynia należy włożyć kamienie lub cegły – będą one podstawką dla pojemników na rośliny.
Dobór odpowiedniej roślinności do oczka wodnego na tarasie
Jakie gatunki najlepiej będą prezentować się w przydomowym oczku wodnym? Wybór jest naprawdę duży. Polecane rośliny to między innymi naturalny, mrozoodporny oczyszczacz wody, czyli pałka, dekoracyjny kosaciec żółty, podwodna moczarka kanadyjska lub rogatek sztywny (dobrze napowietrzają wodę), pistia rozetkowa (czyli tak zwana sałata wodna) albo miniaturowe, ocieniające wodę grzybienie. W tarasowym oczku wodnym nie możemy hodować ryb i innych zwierząt, jednak jest ono piękną ozdobą, a jego pielęgnacja sprawi wiele radości miłośnikom roślin.